فهرست ديگر انتشارات بنياد دائرة المعارف اسلامي

1- مجله تحقيقات اسلامي: نشريه علمي- پژوهشي شامل مقالات علمي محققان داخلي و خارجي در زمينه هاي مختلف علوم، معارف، تاريخ و تمدن اسلامي است. همچنين آثار پژوهشگران و دانشمندان ايراني و خارجي و نيز مقالات و كتابهايي كه در خارج از ايران در حوزه علوم و معارف اسلامي به زبانهاي اروپائي، عربي، اردو ، و تركي نوشته شده، در اين مجله به طور اجمالي معرفي مي شود. تاكنون يازده دوره از اين مجله چاپ شده است.

2- صد كلمه منظوم (فارسي) از سخنان برگزيده حضرت علي (ع): اين كتاب نمونه اي است از هزارها نسخه خطي نفيس و آثار گرانقدري كه در كتابخانه كاخ گلستان موجود است. اين اثر يكي از 9 نسخه بسيار نفيس ترجمه منظوم كلمات دربار مولاي متقيان حضرت علي عليه السلام است.

3- خمسه نظامي : اين دفتر متني است با هفده تصوير رنگي از مجالس نگارين پنج گنج ـ سروده شاعر بزرگ ايراني، ‌نظامي گنجوي، و مقصود آن است كه اين نسخه كهن همان گونه كه به دستمان رسيده است، در دسترس خواستاران اين هنر ايراني قرارگيرد.

4- شاهنامه فردوسي : اين اثر حماسي، چاپ عكسي است از روي نسخه موزه فلورانس ايتاليا، كه تاريخ 614 هجري در برگ پاياني آن نوشته شده است و به همين دليل آن را قديميترين نسخه شناخته شده از شاهنامه فردوسي دانسته اند. اين نسخه اشعار شاهنامه را تا اواخر پادشاهي كيخسرو دربردارد و ظاهرا“ مجلد اولي هم داشته كه به دست نيامده است.

5- تفسير مفاتيح الاسرار و مصابيح الابرار( جلد اول و دوم ) نسخه اي است كه در تفسير سوره هاي حمد و بقره به زبان عربي, تأليف محمدبن عبدالكريم شهرستاني صاحب كتاب الملل و النحل نسخه خطي منحصر به فرد آن در كتابخانه مجلس شوراي اسلامي نگهداري مي شود.

6- لب الحساب : اين كتاب نوشته علي بن يوسف بن علي است و از روي نسخه عكس برداري شده اي كه حدود 700 سال از تأليف آن مي گذرد، و موضوع اصلي آن هندسه، حساب مقدماتي، جبر و خواص اعداد و نسبت و كيفيت ارتباط تناسبي است كه با يكديگر دارند.

7- روضة المنجمين: كتابي است در علم نجوم، تأليف شهمردان بن ابي الخير رازي، شامل 15 مقاله كه آن را روضة النجوم يا روضة المنجم هم ناميده اند. آنچه در اين كتاب به تفصيل از آن بحث شده، احكام نجوم است و به تاريخ و تقويم نجوم كمتر پرداخته شده است.

8- بستان الاطباء و روضة الطباء : اين نسخه خطي، ‌تصنيف ابونصر اسعدبن الياس بن مطران، طبيب سلطان ايوبي است، و داراي مجموعه اي از مطالب گوناگون پزشكي و نوادر حكايات و نكته هاي بديع و داستانهاي علمي و تاريخي است.

9- نهج البيان عن كشف المعاني القرآن : تحقيقي است درباره تفسير سوره هاي حمد و بقره كه به صورت يك مجموعه جمع آوري شده است.

10- شيوه نامه دانش نامه جهان اسلام:‌اين كتاب راهنمائي است براي شيوه تأليف، ‌ترجمه و ويرايش مقالات و در تهيه آن از مواد آيين نامه هاي انتشاراتي مراكز معتبر و تجارب ارزنده ويراستاران پرسابقه و از ضوابطي كه در دايرة المعارف هاي فارسي و غير فارسي رعايت شده، با ديد انتقادي و خلاق استفاده شده است.

11- كتابنامه بازار: اين كتاب به مناسبت نخستين« مجمع بررسي بازار در فرهنگ جهان اسلام» و با هدف گردآوري دستاوردهاي علمي آن مجمع چاپ و انتشار يافته است.

12- ترجمه قرآن مجيد: اين قرآن، با ترجمه اي روان و سودمند براي فارسي زبانان همراه است تا با مطالعه آن به دريافت كاملتري از كلام وحي، نائل آيند.

13- كتاب بغداد مجموعه اي است از چهار مقاله در زمينه " تاريخ كهن بغداد " نوشته ي  عبدالعزيز الدوري از استادان دانشگاه اردن، "‌جغرافياي تاريخي بغداد"  نوشته ي ادووما از مورخان فرانسوي، "بغداد پايتخت عباسيان" نوشته ي دونيك سوردل مورخ فرانسوي و "بغداد در دوران آخرين خلفاي عباسي" نوشته كلود كاهن خاورشناس فرانسوي و استاد دانشگاه پاريس كه تصوير روشني از پي ريزي و شكل گيري شهر تاريخي بغداد و دوران اوليه آن را ارائه مي نمايد.

14- تاريخ شروان و دربند: كتاب حاضر ترجمه اي است از تحقيق ارزنده ولاديمير فدورويج مينورسكي، خاورشناس برجسته روسي، درباره دربند و شروان كه بر پايه جامع الدول اثر مورخ ترك احمد بن لطف الله انجام گرفته است. مينورسكي فصلهاي مربوط به خاندانهاي شروان و دربند را از اين كتاب ترجمه كرده و با تقسيم آن به چند بخش، در پايان هربخش شرح و توضيحي مبسوط افزوده است.

15- نگاهي به تاريخ و فرهنگ بوسني و هرزگوين: اين كتاب شامل گزارشي از شرايط اقليمي و مختصات جغرافيائي و تحولات تاريخي و اجتماعي كشور بوسني و هرزگوين است.

16- تاريخچه جغرافيا در تمدن اسلامي: از دو مقاله بلند تشكيل شده است : مقاله اول به تحول دانش جغرافيا در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامي مي پردازد و جغرافي دانان بزرگ اسلامي و آراء و انديشه هايشان و مكتبهاي معروف جغرافيائي را معرفي مي كند. مقاله دوم از چگونگي ترسيم نقشه هاي جغرافيائي در ميان مسلمانان از آغاز رواج دانش جغرافيا در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامي و انواع نقشه هاي جغرافيائي سخن به ميان مي آورد.

17- افغانستان: كتاب حاضر مجموعه اي از دوازده مقاله ارزشمند در زمينه تاريخ، جغرافيا، زبانها، اقوام، هنر، باستان شناسي و طبيعت افغانستان است.

18- چچنها درگذر تاريخ: اين كتاب كوششي است در معرفي چچنها، ‌روايت پيشينه و گزارشي از شرايط سياسي كنوني ايشان، همچنين موقعيت جغرافيائي و اوضاع اجتماعي و فرهنگي و اقتصادي آنان.

19- قيام باسماچيان: بخشي است از خاطرات و يادداشتهاي احمد زكي طوغان، ‌مورخ و محقق ترك در يكي از كتابهايش به نام تركستان امروز و گذشته نزديك آن كه سندي معتبر و ارزشمند درباره باسماچيان به شمار مي آيد. توضيح آن كه پس از پيروزي انقلاب 1917 در روسيه و ساقط شدن حكومت مسلمانان خوقند، براثر تندرويهاي ناشي از انقلاب، از جمله مراعات نشدن شعاير اسلامي، شورشي از دره فرغانه درگرفت كه تا 1930 ادامه يافت و به سمرقند و بخارا و منطقه سيحون و جيحون نيز رسيد كه در اين كتاب از آن به قيام باسماچيان ياد شده است.

20- از بين النهرين تا ماوراء النهر: ابن بطوطه، سياح نامدار مغربي در قرن هشتم هجري، بخش پهناوري از جغرافياي روزگار خود را به مدت سي سال درنورديد، اما اين كتاب كه پژوهشي در سفرنامه اوست، تنها بخشي از خط سير او را از بين النهرين در عراق كنوني تا ماوراء النهر در آسياي ميانه دربرمي گيرد.

21- جستارهايي در تاريخ علوم دوره اسلامي : مشتمل است بر مقاله هايي علمي و مستند درباره تاريخ گياهان داروئي، داروهاي مركب، بيماريها، جانوران، ‌گياهان، داروشناسان، پزشكان و برخي آثار علمي كه در مجلدات اول تا پنجم دانشنامه جهان اسلام ذيل مدخل هائي با ترتيب الفبائي چاپ و منتشر شده است.